حمیدیه چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ 0:14
 

حمیدیه شهری است در استان خوزستان. این شهر در بخش مرکزی شهرستان اهواز قرار گرفته و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۲۲٫۰۰۱ نفر جمعیت داشته‌است.

  • بخش حمیدیه
    • دهستان جهاد
    • دهستان طراح
    • دهستان کرخه

شهرها: حمیدیه


http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%AE%D8%B4_%D8%AD%D9%85%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%87

 

حمیدیه شهری کوچک که تا چندی پیش تابع اهواز بود و امسال شهر شد .
حمیدیه در 25 کیلومتری غرب اهواز است که 90% مردم حمیدیه عرب هستند و 10% باقی فارس .ترک .افغانی . بیشتر اصفهانی هست کار اصلی بیشتر ساکنین کشاورزی هست و انواع سزیجات و مرکبات در حمیدیه کاشته میشود در تابستان بهترین هنداونه های کشور از حمیدیه تولید میشوند و در زمستان بهترین سبزی خورشتی و کاهو در شهر من کاشت میشود و به همه جای کشور فرستاده میشود .
جمعیت حمیدیه به 60000نفر است
حمیدیه دارای
دانشگاه پیام نور
اموزش و پروش شهر حمیدیه
دادگستری
کتابخانه بزرگ شهدای حمیدیه
ثبت احوال
بیش از 50 هزار هکتار زمین کشاورزی ( تولید انواع تره بار کشور )
حمیدیه داری 3 بخش است 1- طراح 2- کرخه 3- جهاد
حمیدیه از نظر تاریخی ریشه قدیمی دارد
قصر شیخ خزعل در حمیدیه است
یکی از عجایب قصر شیخ خزعل تونلی در زیر شهر با طول 2 کیلومتر است که از قصر شیخ خزعل تا ورودی شهر است
رودخانه بزرگ کشور کرخه از حمیدیه رد میشود
دیدن رودخانه کرخه از نزدیک واقعا جالب است از دوستانی که میتونن بیان دعوت میکنم که بیان و حمیدیه و جاذبه های دیدنی ان را ببین شنزار های قشنگی داره که دیدن انها خالی از لطف نیست مناظر زیبا و چشم گیری دارد اما فقط در زمستان چون زمستان خوزستان یعنی بهار شهرهای بالا ولی در تابستان اینقدر هوا گرم است که حتی کرخه خشک میشود
شاه ایران محمدرضا پهلوی در حمیدیه یک تفریح گاه و یک شکارگاه دارد که تا الان مجود هستن ولی اسم انها عوض شده و به اسم جنگل حمیدیه و جنگل سازمان تغییر نام دادن
تاریخ حمیدیه : جنگ بین اعراب خوزستان و انگلیس که با رهبری شیخ خزعل ملعون در گرفت بسیاری از اعراب برای حفظ حریم کشور با انگلیس جنگ کردن و بسیاری شهید شدن ( مدیران تاریخ در این بار میتونن بیشتر مطلب ارئه کنن ) که متاسفانه در ان جنگ شکست خوردن ولی برای یک روز کامل بدون هیچ اسلحه و با دست خالی با انگلیسیها مبارزه کردن ولی این شیخ خزعل نامرد باعث شکست انان شد .

 

کوشک حمیدیه مربوط به اواخر دوره قاجار -اوایل دوره پهلوی است و در حمیدیه، کوشک حمیدیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۳۹۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 

 در حميديه با وجود آثار بسيار زياد تاريخي فقط دو اثر كوشك حميديه (مربوط به اوايل حكومت قاجاريه) با شماره 3980 و محوطه باستاني حميديه با شماره7930 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده‌اند.

 

ديگر آثار تاريخي حميديه كه ارزش ثبت شدن در فهرست آثار ملي را دارند،مقبره سيد حسن مشعشعي در غرب حميديه مربوط به دوره سربداران ـ كسي كه عليه ايلخانان قيام كرد و براي حفظ اين منطقه سلسله‌اي تشكيل داد ـ همچنين بقايايي از جاده‌هاي سنگ‌فرش كه پادشاهان به علت وجود راههاي باتلاقي ساخته‌اند يا تعدادي سد كه بر روي رودخانه‌ كرخه وجود دارند كه به علت تجديد بنا معلوم نيست متعلق به كدام دوره است، از آثار تاريخي موجود در حميديه هستند كه ارزش ثبت شدن در فهرست آثار ملي را دارند.

مدرسه‌ي قديمي مربوط به اوايل دوره‌ي پهلوي اول كه نام فعلي آن مدرسه‌ي بزرگ‌سالان قدس است

واحد آموزشي نيز كه در دوره‌ي پهلوي احداث شده است، در ابتداي جنگ بنا بر ضرورت و به‌صورت موقت در اختيار جهاد سازندگي قرار گرفت و با وجود مكاتبه‌هاي متعدد انجام‌شده با اداره كل كشاورزي، متاسفانه اين بنا تاكنون تخليه نشده و هنوز هم محل استقرار اداره‌ي كشاورزي حميديه است.

http://hamidieh.blogfa.com/9006.aspx

 

http://www.khpnu.ac.ir/HomePage.aspx?TabID=5888&Site=hmd.khpnu.ac&Lang=fa-IRپیام نور حمیدیه

http://khouz.medu.ir/3694/index.php آموزش و رورش

 

 

 

نوشته شده توسط یاسری  | لینک ثابت |