لالی چهارشنبه سی ام شهریور ۱۳۹۰ 0:21
 

 

لالی شهری است در شمال شرقی استان خوزستان. این شهر در شهرستان لالی قرار گرفته و در سال ۱۳۸۵، تعداد ۳۸۰۰۰نفر جمعیت داشته‌است [۱].

مردم لالی از طایفه‌های دورکی، اندکی، بابادی، بهداروند شاخهٔ هفت‌لنگ قوم بختیاری هستند.

شهرها و بخش‌ها

بخش مرکزی

  • دهستان دشت لالی
  • دهستان سادات

شهرها: لالی

 • بخش حتی
  • دهستان جاستون شهه
  • دهستان حتی
  • دهستان میان رودان
  • گویش مردمان شهرستان لالی بختیاری است

آثار پل هاي بسته شده بر رودخانه ها، بقاياي قلعه هاي ساخته شده بر فراز كوه ها و دشت ها، نقش برجسته هاي صخره ها وكوه ها، آثار شهرهاي باستاني ايرانشهر، چال شهرو بنوار در شهرستان لالي، وجود بقاع متبركه امامزادگان مورد احترام مردم، همه از رونق لالي در ادوار گذشته حكايت دارد.

دكتر محسن رضايي، فرمانده مقتدر و خستگي ناپذير سپاه پاسداران به هنگام جنگ و سال هاي بعد از آن يكي از فرزندان دلاور همين منطقه است كه در شهرستان لالي زاده شده و افتخاري براي ميهن است. جوانان لالي با حضور در جبهه هاي جنگ و تقديم ۴۰ شهيد گلگون كفن و ده ها جانباز و آزاده، در پيروزي مردم ايران و حفظ دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي و تماميت ارضي ميهن سرافرازمان ايران، نقشي غرورآفرين داشته اند. يادآوري خاطره و ياد حضور شيرزني از زنان لالي در جبهه هاي جنگ، تجلي ايستادگي و نماد پاسداري شيرزنان دشمن ستيز ايران است. او وقتي در جست وجوي فرزندش پياده تا پشت خاكريزهاي جبهه رفته بود، چون ديگر فرزندان ايران زمين را سرگرم رزم با دشمن ديد، با تأثيرپذيري از فضاي رزم و حماسه و ايثار، ماندن در پشت خاكريز، در ميان آنان را چون ماندن در ميان فرزندان و درون خانه و سراي خود دانست و ماه ها به شستن لباس و پختن نان در جبهه پرداخت تا صلاي سرافرازي ايران عزيز در جهان طنين انداز شود و خاك پاكش از لوث وجود متجاوز پاك شود و اين شيرزن خانم «سمنبر عليخاني گله» بود

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1446020

 

آبشارهای آرپناه در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان لالی قرار دارد و مسیر

آن از سمت جاده تراز می باشد .آبشارهای آرپناه با محصور شدن در میان

باغات و درختان سرسبز محیط و همچنین دارا بودن محیطی سرسبز و زیبا مکانی

مناسب و توریستی در شهرستان لالی است . این محیط درتابستان با هوای خنکی

که دارد پناه گاهی خوب برای مردم به حساب می آید تا از گرما در امان

باشند. در ضمن چند سالی است که این منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری

از سوی رئیس جمهور برگزیده شد که این توجه موجب شد تا روستای آرپناه و

آبشارهای کسد به یک منطقه توریستی بسیار زیبا و مفرح تبدیل شده و از

امکانات زیادی برای گردشگران برخوردار شود. این آبشارها همه ساله در فصل

بهار میهمانان زیادی را از همه نقاط ایران به خود جذب می کند . از

امکانات این منطقه گردشگری می توان به ایجاد پلهای ارتباطی ، سروسیهای

بهداشتی ، نمازخانه ، مغازه ، سکو و آلاچیق اشاره کرد .


تصاویر آبشارهای کسد


 
آبشارهای آرپناه - لالی

 http://www.laliciti.blogfa.com/

 
فهرست روستاهای شهرستان لالي
ردیف نام روستا کد روستا نام دهستان نام بخش
1 گچ کرسا 415 دشت لالي مركزي
2 خطراباد 416 دشت لالي مركزي
3 بنه سرخی 417 دشت لالي مركزي
4 سرکولی 419 دشت لالي مركزي
5 خواجه اباد 420 دشت لالي مركزي
6 قلعه چینگایی 580 دشت لالي مركزي
7 شاه ابادسادات 418 سادات مركزي
8 دره بوری 581 سادات مركزي
9 علی آباد علیا 533 حتي حتي
10 تراز 534 حتي حتي
11 کریم آباد 535 حتي حتي
12 قلعه میدان 537 حتي حتي
پل قدیمی لالی به زیر آب رفت/ دفن خاطره ها در قعر دریاچه
اهواز - خبرگزاری مهر: به دنبال آبگیری سد گتوند به عنوان بلندترین سد خاکی ایران، پل قدیمی و ارتباطی محور مسجدسلیمان لالی به زیر آب فرو رفت و بخشی از تاریخ 105ساله نفت ایران از بین رفت.

به گزارش خبرنگار مهر، از آنجایی که با آبگیری سد گتوندعلیا حدود 20 کیلومتر از جاده مسجدسلیمان به لالی در دریاچه قرار گرفته و مستغرق می شود، احداث پل بزرگ لالی و جاده های طرفین آنها با هدف جایگزین کردن محور موجود و برقراری ارتباط بین شهرهای مذکور و عبور لوله های نفت و گاز در منطقه به مرحله اجرا درآمد.

فرو رفتن این پل فلزی قدیمی که در سال 1329 بر روی رودخانه کارون و به منظور ارتباط دو شهر نفتی لالی و مسجدسلیمان توسط صنعت نفت احداث شد در حالی اتفاق افتاد که ده ها تن از کارکنان بازنشسته و قدیمی صنعت نفت که از این پل خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داشتند در لحظه غرق شدن این پل از تپه های مشرف بر جاده این لحظه را تماشا و گریه می کردند.

این پل در سال 1329 خورشیدی برابر با 1950 میلادی بر روی رودخانه کارون بنا شد و دو شهر نفتی مهم آن دوران ( لالی و مسجدسلیمان ) را که عمده نفت و گاز ایران را تامین می کردند به یکدیگر متصل می ساخت.
 

 
نمایی از پل قدیمی که اکنون زیر آب است

این پل به صورت خرپای فلزی با عرض چهار متر و قابلیت عبور خودروهای تا وزن 30 تن بر روی سه پایه سنگی مرتفع ساخته شد و بیش از 61 سال سیلابهای خروشان رودخانه کارون را تحمل کرد.

عملیات عبور لوله های نفت و گاز منطقه و اجرای خطوط لوله جدید با همکاری و پیگیری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به اجرا در آمد و اولین خط لوله عبوری از روی پل لالی از نیمه خرداد سال جاری ، عملیاتی شد و نفت را از روی پل بزرگ لالی عبور می دهد.

پل لالی از نوع کابلی و دارای عرشه فلزی با پایه ها و پایلون های بتنی و کابل های ترکه ای بوده و با روش نصب تلفیقی پیشرانی - بالابری در ارتفاع 155 متری از کف رودخانه کارون ساخته شده است.

برای احداث جاده های جایگزین و پل لالی با مجموع 16.4 کیلومتر در شرایط بسیار سخت کوهستانی و با صعوبت بالای منطقه، چهار میلیون متر مکعب سنگ برداری انجام شده است.
 

 
کتیبه پل قدیمی لالی

پیش از این تعداد پنج حلقه چاه نفت که در مخزن این سد غرق می شد توسط کارشناسان مجرب شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان پلمپ شد  و قرار است به جای آنها سه حلقه چاه جدید خارج از حریم مخزن سد گتوند به زودی حفاری و به مدار تولید وارد شوند.

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی بوم و آفتاب در خوزستان پیش از این در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آبگیری سد گتوند به بررسی پیامدهای ساخت سد گتوند علیا پرداخت و گفت: با ساختن این سد منابع و منافع طبیعی و ملی در برداشت شن و ماسه و ریگ از بستر رودخانه در معرض خطر قرار می گیرد. همچنین برداشت خاک از لایه بالایی زمین به ژرفای حداقل پنج متر و به وسعت چندین هکتار باعث وارد شدن آسیب جدی به بستر رودخانه و محیط زیست دشت عقیلی و گتوند می شود.

به گفته وی، به زیر آب رفتن و غرق شدن بخشی از سرزمینهای کوه دشتی استان خوزستان به همراه شمار بیشماری از درختان (کنارستان) و گونه های گیاهی و جانوری، همچنین کشتزارهای دیم مورد استفاده، چراگاهها و... از مشکلاتی است که با ساختن سد گتوند علیا پدیدار می شود.

خطر زیر آب رفتن آثار تاریخی در پشت دریاچه سد گتوند در حالی است که مدیر مطالعات و دبیر کمیته آبگیری طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا گفت: پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی طی نامه ای به مجری طرح سد و نیروگاه گتوند علیا، آبگیری این طرح را تا تراز 140 بلامانع اعلام کرد.
 

 
نمایی از پل قدیمی که اکنون زیر آب است

آرش محجوب با بیان اینکه با صدور این مجوز، یکی دیگر از پیش نیازهای لازم جهت آغاز فرایند مهم آبگیری طرح فراهم شد، افزود: با توجه به اینکه مرحله نخست آبگیری سد تا تراز 140 پیش بینی شده، پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی آبگیری تا این تراز را بلامانع اعلام کرده است.

وی یادآور شد: با کسب این مجوز، مرحله نخست آبگیری آغاز و پس از یک دوره سه ماهه ضمن حفظ ارتفاع آب مخزن تا تراز 140، عملیات تکمیلی کاوش نیز انجام می شود و با کسب مجوز لازم، مرحله بعدی آبگیری تحقق خواهد یافت.
 

 
آثار تاریخی پشت سد گتوند

مدیر مطالعات طرح سد و نیروگاه گتوندعلیا در خصوص اقدام های انجام شده در این رابطه گفت: همزمان با عملیات اجرایی طرح سد و نیروگاه گتوند علیا در سال 85، قراردادی با پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی با موضوع بررسیهای باستان شناختی در محدوده مخزن سد و شناسایی محوطه های باستانی منعقد و به دنبال آن در سال 86 این بررسیها آغاز شد و در سال 87 فصل نخست مطالعات نجات بخشی سد گتوندعلیا انجام پذیرفت.

وی افزود: این کاوشها در مناطق دیگر نیز ادامه یافت به طوریکه در سال 89 بخشهای دیگری حدفاصل مسیر مسجدسلیمان به لالی که در مخزن سد گتوندعلیا مستغرق می شود، کاوش شد.

همچنین 23روستا پس از آبگیری سد گتوند علیا از منطقه دریاچه سد جابجا می شوند. با آبگیری این سد 375 خانوار از منطقه  جابجا می شود.
 
 

 http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1372627

 http://laly.ir/lali/images/stories/6.jpg

 

غار پبده در لالي ، زيستگاه انسان هاي نخستین بر جای مانده از عصر نوسنگی ، ۱۷۰۰۰ سال قدمت ، کشف شده توسط رومن گریشمن فرانسوی
در بهار سال 1949 پروفسور گیرشمن نخستین بار در ایران بقایایی از انسان

عهد هزاره چهاردهم قبل از میلاد را در حفاری غاری در(تنگ پبده) در کوههای

بختیاری واقع در اطراف لالی کشف نمود . انسان در آن موقع یک نوع ظرف سفالین

ناهموار را که به طور ناقص پخته بود به کار می برد و ابزارهای ابتدائی شکار

را هم ساخته بود . در آن عصر انسان در سوراخهایی که در جوانب پر درخت کوهها

حفر می شد و به وسیله شاخه های درختان مسقف می گردید زندگی می کرد و یا غالبا

در یکی از غارها یا پناگاههای سنگی بسر می برد

پروفسور گيرشمن باستان شناس معروف فرانسوي در سال 1334 پس از يك سري حفاري

در مسجدسليمان و حوالي آن، در ۳۵كيلومتري منطقه لالي در محلي بنام پبده به غاري

برخوردنمود كه افرادي بيش از چهارده الي پانزده هزارسال قبل ازميلاد مسيح در انجا

سكونت داشته اند. اسكلتهاي آنان روي هم انباشته شده است. باحتمال قوي، قومي كه در

نزديكي غار پبده لالي و در اشگفت هاي اطاف آن سكونت گزيده اند ، از اقوام آريايي ايراني

الاصل بوده كه در زمانهاي گذشته بصورت پراكنده و عشيره اي در اين سرزمين پهناور زيست

مي نموده اند. از اين آثار در كوههاي بختياري بسيار است كه متأسفانه تا كنون كشف آنها به

علت صعب العيور بودن راهها و نبودن امكانات ميسر نگرديده و تا بحال بصورت بكر و دست

نخورده باقي مانده است، مثل «هفت دختران» در زردكوه يا «غارعروس» در دامنه كوه منار.

غاره پبده در محدوده ی شهرستان لالی و در فاصله ی حدودا 35 کیلومتری از این شهر و در مسیر راه آبشارهای آرپناه قرار دارد. نام پبده برگفته از طایفه ی« پبدنی» می باشد که در این منطقه استقرار داشته اند. راه دسترسی به این غار کم و بیش آسان میباشد و در فاصله ی تقریباً 70 متر از جاده آسفالت و درون کوه انبار سفید واقع شده است.
بر روی دهنه ی ورودی غار گیاهانی روییده که نشان از وجود رگه های آب دارد. درازای غار پبده ۱۱۴ متر و دارای 2 دهنه ی ورودی می باشد.
دهنه ی اول غار به ارتفاع 40/5 متر و پهنای 3 متر و دهانه ی دوم با ارتفاع 10/1 متر دیده می شود. فاصله ی دهانه ی اول تا دوم 6 متر است.
پس از دهانه ی دوم کمترین پهنای غار 6 متر و بیشترین پهنای آن به 70/19 متر می‌رسد. همچنین از فاصله ی 6 متری از دهانه ی دوم تاقچه یا حفره ای به بلندای 2 متر کنده شده که گویا محل استراحت یا گذاردن وسائل ساکنین و کوچک نشینان بوده . طاق غار مملو از خالهای سیاه رنگ است که به فراوانی دیده می شوند. 
جنس سنگ غار از نوع گچی می باشد.
این غار، تاریک، نم ناک و پر از خفاش و حشرات گوناگون می باشد.
درون غار آوای خفاشها به وضوح شنیده می شود.
در فاصله ی 90 متری از دهانه ی غار حفره های بصورت هوایی بچشم می خورد که ارتفاع تقریبی آنها به 28 متر می رسد.
همچنین وجود سفره های آبی درون کوه باعث چکیدن و ریزش آب از طاق و جدارهای به بدنه و کف غار می شود که قابل مشاهده می باشد.
در انتهای غار هم چند حفره و سوراخ وجود دارد که در بررسیهای خود، پس از ورود به این حفره ها و برداشتن لایه ای از کود جانوری و لایه ای از خاک به سطح سنگی و صخره ای کوه برخوردیم که نشان از پایان مسیر و انتهای غار می داد.
فرهاد رهبری سرپرست تعاونی ایرانگردان جوان خوزستان درباره این غار گفت: غاره پبده با توجه به بررسی های باستانشناسی دکتر گریشمن و کشف  اشیایی از سکونت انسانهای نخست اهمیت فراوانی پیدا می کند. این غار ازجنبه های گوناگون تاریخی و باستانشناسی، طبیعی، فرهنگی و گردشگری قابل بررسی است و برای غار نوردان، گردشگران، جانورشناسان، سنگ شناسان و ... ارزشمند و درخور توجه می باشد.
وی افزود: وجود تالار بزرگ و قرار گرفتی در مسیر کوچ عشایر از دیگر ویژگیهای این غار بشمار می آید.

 

هوا روبه گرمی می رود و ما برای خنک کردن شما تصاویری

از سردترین و یکی از زیباترین نقاط دیدنی در لالی

را به شما عزیزان تقدیم می کنیم.

این منطقه که به نام آبشارهای آرپناه شهرت دارد در همه ایام سال به خاطر

آبشارهای خروشان .رودهای روان و پوشش گیاهی مناسب گردشگران زیادی را به سوی خود

می کشاند.

 

 

شهر باستاني"بنه‌وار" در شهرستان لالي واقع در 55 کيلومتري شمال شهرستان مسجد سليمان مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. عاطفه رشنويي،معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان خوزستان با بيان مطلب

 فوق به ميراث آريا(chtn) گفت:پروژه مطالعه و مستندنگاري شهر باستاني "بنه‌وار" لالي در مرحله عقد قرارداد است. وي افزود: علاوه بر اين در آينده‌اي نزديک قرارداد مطالعه،مستندنگاري و تهيه طرح مرمت قلعه اسدخان(ملکان) با مشاور مربوطه منعقد خواهد شد. به گفته معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي استان خوزستان اين مطالعات با هدف ساماندهي در اين آثار شاخص و تاريخي براي نخستين بار انجام مي‌شود. رشنويي در خصوص اعتبار اختصاص يافته براي اين پروژه گفت:500 ميليون ريال اعتبار براي اجراي اين پروژه اختصاص يافته است.

 

 

منطقه سور تلوک

مکانی بسیار زیبا و دیدنی در شهرستان لالی که بعد از روستای تنبل قرار دارد.

در این منطقه زیبا دو رودخانه بزرگ شهرستان لالی یعنی رود سور(شور) و رود تلوک به هم می رسند

که با پیوند خود منظره ای بسیار زیبا را رقم می زنند.

در دیداری که من از این منطقه زیبا داشتم عکس هایی را برای شما آماده کرده ام .

امیدوارم بپسندید.

 

 

 

نوشته شده توسط یاسری  | لینک ثابت |